Andrew Butler

Photographer & Illustrator

previous arrow
next arrow
Slider

اشتباه نکنید و اگر فعالیتی ندارید مراقب جرائم مالیاتی باشید !

یا شرکتی ثبت نکنید ، یا اینکه بعد از ثبت ، مودی مالیاتی محسوب می شوید حتی اگر فعالیتی نداشته باشید

 یکی از نکاتی که خیلی از افراد توجهی به آن ندارند ، آیتم های مهم در عدم فعالیت است . بیشتر فعالان اقتصادی هم این اشتباه ر ا مرتکب می شوند . بدین صورت که خیلی مشتاقانه شرکتی را به ثبت می رسانند و سعی می کنند خیلی با حوصله و مرتب کارها را جلو ببرند تا فعالیت اصلی خود را آغاز نمایند . پس تکلیف قوانین مالیاتی چه می شود ؟ چرا کسانی که فعالیتی ندارند جرائم سنگینی می پردازند ؟

از آنجائیکه مالیات برای دوره سالانه محاسبه میشود در هر پرداخت اجاره باید آن را به ماخذ سالانه تبدیل و پس از کسر مالیات سالانه به نسبت ماهانه پرداخت کرد .

1-چنانچه موجر ( مالک ) اشخاصحقوقی باشند نرخ ماليات بر درآمد اجاره آنها پس از اعمال معافيت 25 % صرفا مشمول نرخ مقطوع 25 % مي شود، و چنانچه سهام اين شرکت ها در بورس پذيرفته شده باشند ، نرخ ماليات بر درآمد اجاره آنها پس از کسر معافيت 25% نرخ 22/5 % خواهد بود                                                  .

ضمیمه ها:
Download this file (محاسبه مالیات بر اجاره.xlsx)محاسبه مالیات بر اجاره.xlsx[ ]18 کیلوبایت

۱- پرداخت مالیات پس از سررسید مقرر به ازای هر ماه ۲/۵% مبلغ مالیات

۲- عدم تسلیم اظهارنامه معادل ۴۰% مالیات متعلق و غیر قابل بخشودگی

۳- مؤدیانی که اظهارنامه خود را تسلیم می نمایند اما درآمدهای کتمان شده یا هزینه های غیر واقعی دارند معادل ۴۰% مالیات به درآمد کتمان شده یا هزینه غیر واقعی و غیر قابل بخشودگی

۴- عدم تسلیم اظهارنامه بند ج ماده ۹۵ ق.م.م معادل ۱۰% مالیات متعلقه

۵- عدم تسلیم اظهارنامه و حساب سود و زیان یا عدم ارائه دفاتر بند الف و ب ماده ۹۵ ق.م.م معادل ۲۰% مالیات برای هر یک از موارد

 

مراحل زیر شامل اشخاص حقوقی که شروع سال مالی آنها از اول فروردین ماه سال 1380 به بعد باشد و یا سایر مؤدیان مالیاتی که از ابتدای سال 1381 به بعد، برای آنها برگ تشخیص مالیات صادر وابلاغ گردیده است ، میباشد.

1- ابلاغ برگ تشخیص توسط ممیز مالیاتی به مؤدی

2- در صورت اعتراض کتبی مؤدی ظرف مهلت مقرر قانونی به برگ تشخیص مالیات، پرونده به هیات حل اختلاف مالیاتی ارائه می شود.در صورت عدم اعتراض مودی، اقدامات لازم در خصوص پرداخت مالیات انجام می شود. نکته: مهلت قانونی برای اعتراض 30 روز بعد از تاریخ ابلاغ می باشد نه از تاریخ صدور برگ تشخیص. ضمنا روز ابلاغ جز مهلت مشخص شده نیست.

3- ابلاغ برگ دعوت به هیات حل اختلاف مالیاتی با تعیین تاریخ تشکیل هیات به مؤدی مالیاتی (فاصله تاریخ ابلاغ و روز تشکیل جلسه رسیدگی هیات نباید کمتر از 10روز باشد مگر به درخواست مؤدی و موافقت واحد مربوط)

توجه: عدم حضور مؤدی یا نماینده او، مانع از رسیدگی هیات و صدور رای نخواهد بود.

در قانون مالیاتهای مستقیم و قانون مالیات بر ارزش افزوده به موادی در خصوص انواع اظهارنامه و موعد تسلیم و تنظیم آنها اشاره شده که به شرح زیر می باشد:

ماده ۲۶ : اظهارنامه ارث ظرف ۶ ماه از تاریخ فوت

ماده ۳۹ : تسلیم اظهارنامه در مورد وقف ، متولی و در مورد حبس و نذز ، حبس و نذر کننده از تاریخ وقوع عقد یا فوت ظرف ۳ ماه

ماده ۵۷ : تسلیم اظهارنامه در مورد شخص حقیقی که هیچگونه درآمدی بجز درآمد اجاره مستغلات ندارد تا آخر تیر ماه سال بعد

ماده ۸۰ : تسلیم اظهارنامه مودیان فصل مالیات بردرآمد املاک تا آخر تیر ماه سال بعد

ماده ۸۰ : تسلیم اظهارنامه مودیان فصل املاک ، در مورد سرقفلی ظرف ۳۰ روز پس از انجام معامله

ماده ۸۰ : تسلیم اظهارنامه مودیان ماده ۷۴ موضوع املاک بدون اسناد رسمی با عنوان دستدارمی یا ظرف ۳۰ روز پس از انجام معامله ( بدون سند محضری )

ادامه مطلب در فایل ضمیمه

نظرسنجی سایت

به نظر شما طراحی سایت جدید چگونه است

بارکد شرکت

Qr code ver 40

نقشه گوگل